top of page
 • Writer's pictureSuomen Urheilumanagerit

Urheilumanageroinnin peruskoulutus 2021

Päivitetty: 6. syysk. 2023

Urheilumanageroinnin peruskoulutus järjestetään nyt Suomen Urheiluopistolla Vierumäellä 12. kerran.

Koulutus antaa opiskelijalle nykyaikaisen, monipuolisen ja käytännönläheisen kuvan urheilumanagerin työstä. Urheilumanagerin työllä tarkoitetaan tässä yhteydessä yksilön – yksilölajien urheilijan tai joukkuelajien urheilijan – joukkueen tai seuran managerointia tai joukkuelajien urheilijan – managerointia. Koulutus antaa valmiudet omatoimiseen managerointiin joko urheiluyhteisössä, yrittäjänä tai muussa roolissa.

Urheilumanageroinnin peruskoulutus koostuu koulutusohjelmasta ja siihen liittyvästä liikunnan ja valmennuksen ammattitutkinnon kahden tutkinnon osan suorittamisesta.

Kenelle

Koulutuksen kohderyhmänä ovat

 • myyntityötä seuroissa tekevät tai seurojen palvelukseen aikovat

 • myyntityötä yrityksissä tekevät

 • urheilu-uransa jo lopettaneet tai lopettamassa olevat urheilijat

 • yrittäjähenkiset, innovatiiviset, innostavat ja innostuneet urheiluihmiset

 • eri urheiluyhteisöissä: alueilla, liitoissa, kunnilla tai yksityissektorilla toimineet tai toimivat henkilöt, joilla on jo manageroitavia tai jotka aloittavat suurella todennäköisyydellä managerin työt joko päätoimisesti tai jonkun muun tehtävän ohessa


Koulutuksen sisältö

Urheilumanageroinnin peruskoulutus koostuu orientaatiopäivästä ja neljästä kahden vuorokauden mittaisesta lähijaksosta Vierumäellä. Jokaisella lähijaksolla on oma teemansa. Koulutuksen aloitus eli orientaatiopäivä pidetään 10.3.2021.

Managerityöhön perehdytään käytännönläheisten case-esimerkkien sekä tiimioppimisen avulla. Koulutuksen vastaavana toimii Suomen Urheiluopistolta Petri Puronaho, jonka tukena toimivat maan johtavat urheilumanageriasiantuntijat. Läsnäolo lähijaksoilla on oppimisen kannalta tärkeää.


Liikunnan ammattitutkinnon kahden tutkinnon osan suorittaminen

Ensimmäisessä tutkinnon osassa keskitytään oman toimintaympäristön tunnistamiseen ja urheilumanagerin työnkuvan sisäistämiseen.

Toisessa osassa keskitytään urheilumanagerointipalvelujen ja myyntivalmiuksien kehittämiseen sekä oman urheilijan, seuran tai joukkueen tuotteistamiseen.


Lähijaksot teemoineen

10.3.2021 Orientaatiopäivä

1. jakso 14.-15.4.2021 Urheilumanagerina toimiminen

2. jakso 2.-3.6.2021 Sponsorointiyhteistyö

3. jakso 18.-19.8.2021 Tuotteistaminen, myynti ja markkinointi

4. jakso 13.-14.10.2021 Urheilumanagerin karaktääri

10.11.2021 Osaamisen jakamisen seminaaripäivä


Hinta

Koulutuksen hinta on opiskelijalle 1 650 euroa pitäen sisällään koulutusohjelman arviointeineen ja kaikilla lähijaksoilla majoitus- ja ruokailupaketin (sis: majoitus opistotasoisessa 2h-huoneessa, tulopäivän lounas+päivällinen ja seuraavan päivän aamiainen+lounas). Koulutusmaksu voidaan suorittaa neljässä erässä.


Hakeminen

Haku koulutukseen käynnistyy 1.11.2020 ja päättyy 31.1.2021. Haku osoitteessa https://vierumaki.fi/koulutukset/urheilumanageroinnin-peruskoulutus

Koulutukseen valituille ilmoitetaan valinnasta 19.2.2021 mennessä. Opiskelijavalinta suoritetaan hakulomakkeen ja henkilökohtaisen haastattelun pohjalta. Koulutukseen valitaan maksimissaan 16 opiskelijaa.


Valintakriteerit

 • Sijoittumismahdollisuudet käytännön managerityöhön

 • Aiempi toiminta seura- ja järjestöelämässä

 • Kiinnostus käytännön myyntityöhön

 • Opiskelumotivaatio ja yrittäjähenkisyys

 • Urheiluhenkisyys ja urheilun tuntemus


Lisätietoja

Pertti Pohjola, Suomen Urheiluopisto, 040 547 4466, pertti.pohjola@vierumaki.fi

Petri Puronaho, Suomen Urheiluopisto, 0400 814096, ext-petri.puronaho@vierumaki.fi

Koulutus toteutetaan yhteistyössä Suomen Urheilumanagerit ry:n kanssa.


Urheilumanageroinnin peruskoulutus 2021
Urheilumanageroinnin peruskoulutus 2021
10 katselukertaa

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

留言


bottom of page